fbpx

Статии

Енергетските пијалоци, не ја намалуваат поспаноста


Објавено: 2009-06-04 Спротивно е на врежаното верување дека енергетските напитоци ќе ви помогнат да останете будни. За младите луѓе кофеинот веројатно е подобро решение од шеќерот, ако сакаат да останат будни, тврдат истражувачите. На едно спроведено истражување во Лондон покажало дека испитаниците кои пиеле енергетски пијалоци богати со шеќер со низок удел на кофеин, не […]

Храната и несоницата


Италијанското Здружение за медицина на сонот, составило листа на храна што им се препорачува на лицата кои страдаат од несоница, како и на онаа храна што мора да ја избегнуваат. Лицата што ги мачи несоница, секако би морале да избегнуваат чоколадо, кафе, грисини, лута, солена и конзервирана храна. Од друга страна, за полесен сон се […]

Потиштеност поради недостаток на кофеин


Кај луѓето кои консумираат поголема количина на кафе во текот на денот, наглото апстинирање од вообичаената употреба на кофеинот, може да предизвика негативни ефекти како главоболка и потиштеност. Според Медицинскиот центар Монтефиоре во Њујорк, главоболките обично траат ден или два од апстиненцијата, меѓутоа, во зависност од реакциите на поединецот, таквите потешкотии можат да траат и […]

ТХЦ психоза


Шансите за појава на психоза и халуцинации кај младите кои 6 години пушат марихуана, се два пати поголеми во споредба со тие што никогаш во животот не пробале трева. Истражувањето врз 3.800 лица родени меѓу 1981-та и 1984-та, спроведено од Џон Мекграт од Мозочниот институт од Квинсленд, Австралија, покажало дека ризикот од појава на психотични […]

19 Февруари, светски ден за подигнување на свеста за здравите животни навики


Здравиот  животен стил претставува  начин на живеење со кој се намалуваат ризиците од сериозни заболувања или рана смрт. Не постои можност за превенција  на сите болести, но голем број на смртни случаи особено при заболувањата на коронарните крвни садови како и канцер на белите дробови можат да се избегнат.  Досегашните научни истражувања ги идентификувале одредените  […]

Топ совети за жените во триесеттите


Иако многу жени во триесетите сеуште се чувствуваат како девојчиња, сепак треба да знаат дека е дојдено време за созревање и животни мудрости. Она што на девојките им се толерира во дваесеттите години од животот, во триесеттите не поминува. Иако во таа доба сеуште се млади, некои животни мудрости треба да ги научат сепак. Еве […]

Како да го надминете стравот од стоматологот


Разговарајте со вашиот стоматолог Пред почетокот на интервенцијата прашајте го за нејзиниот тек и процедура. Современите стоматолошки постапки ја сведуваат болката на апсолутен минимум а вашето знаење за текот на интервенцијата ќе ви помогне подобро да се подготвите за неа. Посетувајте го стоматологот навреме Навремените посети и контроли од стоматологот ќе помогнат аномалиите или заболувањата […]

Состојки на козметиката


На козметичките компании им е се потешко да ги задржат старите и да пронајдат нови купувачи бомбардирани од стотици ветувања за убавина и вечна младост, па некои од нив го одбираат патот на бизарноста. Во прилог на ова сведочи и најновиот попис на состојки на препаративната козметика која го објави агенцијата за истражување на пазарот […]

Чувствителната кожа околу очите


Кожата околу очите е доста тенка и чувствителна, па затоа и е потребна посебна заштита и нега. Со помош на најсовремените третмани и специјализирани препарати, денес не е тешко да се изборите со сивилото и отоците околу очите. За да го зачувате од напнатост и замор вашиот поглед, препуштете се на посебни производи кои ја […]

Јаболков оцет при нерасположенија за време на бременоста


Тешкотиите кај бременоста најчесто се јавуваат во првата и последната третина од овој период. Во првото тримесечје започнува гадење, повраќање и главоболка, која што се должи на хормонална промена. Тоа својство е нормално, но на 50 до 70% од бремените жени тоа им причинува доста голем дискомфорт. Од таа причина и впрочем се јавуваат воспаленија […]